Māra Špicberga: Cilvēks nav mainījies jeb kā jūtas un uzvedas dažādas personības, strādājot no mājām

Māra Špicberga

KIC Biznesa trenere, MG. THEOL., DiSC trenere, komandas motivācijas tēmu pasniedzēja

AICINU KOMANDAS VADĪBAS LĒMUMUS PIEŅEMT, BALSTOTIES ZINĀŠANĀS PAR CILVĒKA DABU

Šobrīd populāri apgalvojumi:

Pasaule vairs nekad nebūs tāda kā bijusi!

Pasaule būs mainījusies!

Pirms piekrist, svarīgi noskaidrot, kāds saturs ielikts vārdā – pasaule. Vai runāts tiek par ekosistēmām, finanšu tirgiem, valsts pārvaldi, tehnoloģijām vai cilvēku.

Pieņēmumam, ka mainījušies būs cilvēki, argumentēti oponē antropoloģija un pasaules vēsture. Ja nu ir kāds, kurš palicis nemainīgs arī pēc mēra, inkvizīcijas, kariem, zemestrīcēm, plūdiem un bada, tad tas ir cilvēks! Cilvēku suga nav mainījusies kopš Ādama un Ievas laikiem. Cilvēka patību nav izdevies izmainīt nevienam un nekam. Vai šī reize būs izņēmums?

5000, 1000 vai 100 gadu iepriekš cilvēks ir rīkojies, sava ego vadīts. Tāpat, kā vakar, arī šodien cilvēkam piemīt prāts un dvēsele, kuri darbojas pēc tiem pašiem principiem, kā iepriekš.

Šajā apstāklī es saskatu milzīgu resursu šodienas situācijā. Laikā, kad ārējā pasaule un spēles noteikumi strauji mainās, ir svarīgi apzināt lietas, kas ir nemainīgas un stabilas. Piemēram, šī brīža situāciju, daudz gaišāku dara tas, ka aiz loga ir pavasaris, nevis rudens, un MĒS ZINĀM, ka dienas kļūs garākas, laiks siltāks, tuvojas vasara, nebūs apkures izmaksas, mazināsies elektrības maksājumi… Tās ir lietas, uz kurām varam paļauties, kas mums ĻAUJ PROGNOZĒT.

 • Zināšanas par cilvēku saka, ka arī cilvēka rīcība un motivācija ir prognozējami lielumi. Tā ir pati svarīgāka ziņa, kas jāpatur prātā – CILVĒKS NAV MAINĪJIES! MAINĪJUŠIES IR APSTĀKĻI.
 • Tādēļ ar pilnu atbildību aicinu vadītājus nepažēlot laiku un IZCELT NO PLAUKTIEM MĀCĪBU MATERIĀLUS NO KURSIEM, KURUS ESAT APMEKLĒJUŠI, NOTRAUKT PUTEKĻUS UN PĀRLASĪT! Tajos apgūtais tik, cik runa ir par cilvēka uzvedības un motivācijas pamatprincipiem, nav zaudējis savu aktualitāti. Aicinu ieplānot laiku jau reiz apgūto zināšanu atsvaidzināšanai un tikai tad, ja tas nepieciešams, papildināšanai. Ikviens zina, ka novājināts organisms zaudē imunitāti. Cilvēka organisms nav tikai fiziskais ķermenis, bet arī prāts un dvēsele. Vadītājam ir jāatvēl laiks to atjaunotnei, ja vien viņš pats nevēlas kļūt par demotivējošu faktoru saviem darbiniekiem. Arī TAS NAV MAINĪJIES! Jūs būsiet pārsteigti, cik daudz noderīga un piemērojama šai situācijai atradīsiet! Jo vienmēr atcerieties – cilvēks nav mainījies. Mainījusies ir tikai situācija.

Ilustrācijai - piemērs no klasiskās DiSC (personiskā uzvedības stila sistēma) metodes tam, kā zināšanas par cilvēka dabisko uzvedību ļauj prognozēt cilvēka uzvedību un gādāt par motivācijas uzturēšanu arī nestandarta situācijās, kā šajā gadījumā, kad rūpējamies par komandas motivācijas uzturēšanu, darbojoties attālināti*:

D STILS

Jūs, visdrīzāk, esat gatavs strādāšanai no mājām un dedzīgi to atbalstāt. Jūs jūtat, ka paveiksiet patiešām daudz, jo varēsit koncentrēt savu enerģiju. Tomēr jūsos rada šaubas tas, cik veiksmīgi no attāluma spēsiet sadarboties ar savu komandu.

Stiprās puses

 • Jūs esat orientēts uz rezultātiem, tāpēc darīsiet visu, kas jums nepieciešams.
 • Jūs nevilcinieties lūgt to, kas jums nepieciešams, lai sasniegtu rezultātu, arī strādājot no mājām.
 • Jūs vēlaties izmēģināt jaunus sadarbības un saziņas rīkus.

Izaicinājumi

 • Jums varētu rasties kārdinājums pielietot ‘’īsceļus”, lai šobrīd ātri novestu līdz galam kaut ko, kas iepriekš bija apstādināts.
 • Jums pastāv risks virzīties uz priekšu pārāk ātri, apsteidzot pārējo komandu.
 • Jūsu komunikācijas stils var citiem likties auksts, atstumt kolēģus vai pat sāpināt.

i STILS

Jūs esat vienmēr gatavs izmēģināt kaut ko jaunu, tāpēc darbs mājās varētu šķist aizraujošs. Jūs izprotat, ka būs jāatrod jauni veidi, kā uzturēt sakarus ar kolēģiem un draugiem no darba. Jūs, visticamāk, vairāk nekā citi, uzturēsiet jaunizveidotos saziņas tīklus dzīvus un aktīvus.

Stiprās puses

 • Jūs esat dabiski pozitīvs un aizrautīgs un labprāt lietosiet savu enerģiju, lai saliedētu komandu un uzturētu draudzību.
 • Jūs neaizmirsīsiet, ka mijiedarbība ar cilvēkiem ir nepieciešama, un uzmanīsiet, lai laikus tiktu izveidoti interešu kanāli vai virtuālās laimīgās stundas.
 • Jums patīk eksperimentēt, un, visdrīzāk, jums netrūks idejas, ar kurām dalīties ar pārējo komandu par to, kā padarīt darbu no mājām jums visiem interesantāku.

Izaicinājumi

 • Darbs vienatnē var radīt jums stresu, un jums var būt grūti noturēt uzmanību.
 • Ikdienas rutīnas var likties nomācošas, taču tās var arī būt ļoti noderīgas, pašdisciplīnas ievērošanai, kas Jums var būt īpaši grūti.
 • Jūs vēlēsieties drīzāk runāt par atalgojumu, tā vietā, lai precizētu uzdevuma specifikāciju.

 

S STILS

Jums patīk draudzīga, uz sadarbību vērsta darba vide un jums pietrūks tā sadarbības viegluma, ko sniedz strādāšana ierastajā darba vidē.

Stiprās puses

 • Jums patīk skaidra, pilnvērtīga, tomēr kodolīga un draudzīga komunikācija. Jūs spējat tādu izveidot savai komandai.
 • Jums ir viegli prezentēt savu ideju un dalīties zināšanās, iekļaujoties tiešsaistes laika nosacījumos.
 • Darbs vienatnē jums nerada stresu. Maz ticams, ka jūs novērsīsieties no uzmanības koncentrēšanas uz komandu un tās mērķiem.

Izaicinājumi

 • Regulāru atskaites punktu trūkums kā personiskā, tā profesionālā saziņā var izraisīt atslābumu vai satraukumu.
 • Jaunas komunikāciju tehnoloģijas var jūs satraukt. Jums tās noteikti vispirms jāizmēģina vidē, kurai uzticaties.
 • Jūsu mājinieki, bērni, mājdzīvnieki, iespējams, vēlēsies jūsu uzmanību arī jūsu darba laikā, un jums būs jāsaka viņiem “nē” vai jāizraida no istabas.

C STILS

Jūs izbaudāt savu neatkarību un iespēju rūpīgi pārdomāt lietas. Jūs, visdrīzāk, nesaprotat vilšanos, ko izjūt citi, neredzot viens otru savā darba vietā.

Stiprās puses

 • Jums piemīt disciplīna un uzmanība, tādēļ strādāt no mājām ir vienkārši.
 • Jūsu spēja pamanīt detaļas, palīdzēs adekvāti novērtēt komandas vajadzības un izvēlēties vispiemērotākās tehnoloģijas.
 • Lai zinātu, ka veicat darbu labi, jums nav nepieciešamas garas klātienes saziņas vai atgriezeniskās saites.

Izaicinājumi

 • Jūsu ātrā un tiešā saziņa var likt citiem justies nekomfortabli.
 • Jums varētu rasties kārdinājums vienkārši veikt uzdevumu pašam, nevis to deleģēt vai sadarboties.
 • Uzturēt siltas personiskās attiecības ar kolēģiem varētu būt grūti, un jums tam būs jāatrod jaunas stratēģijas.

*Avots: What your DiSC style might tell you about working from home/ discprofiles.com/ 2020

 

 • Izmantojiet savu un komandas kolēģu uzvedības tipu stiprās puses un pārjautājiet par izaicinājumiem.
 • Lai noteiktu konkrētus personību profilus, sazinieties ar mums par iespējām veikt testēšanu.

 

VAIRĀK PAR TRENERI 

Vēlaties notestēt savu komandu vai veidot motivējošu treniņu:

PIESAKIET KONSULTĀCIJU 

 

Māras programmas:

DiSC. Sevis un citu vadība

C.A.R.E. Komandas profils