Sveicam zinību dienā: 10 padomi, kā attīstīt bērna uzņēmējspējas

 

 

Foto: Marta Logina ( Momenti.lv)

 

10 padomi, kā attīstīt bērnā uzņēmējspējas

 

1# Mērķu uzstādīšana

Iemāciet bērnam radīt un sasniegt mērķus jautru aktivitāšu veidā. Vai zinājāt, ka uzrakstītajiem mērķiem ir 80 % lielāka iespējamība piepildīties?

Kā mācīt: Palūdziet bērnam definēt un uzrakstīt 10 mērķus un tad izvēlēties vienu mērķi, kuram būtu lielākā pozitīvā ietekme uz viņu dzīvi. Tad uzrakstiet soļus/uzdevumus, kā katrs no mērķiem tiks sasniegts. Pēc tam, ik pa laikam iedrošiniet veikt šos uzdevumus, atgādinot par mērķi.

 

2# Iespēju meklēšana

Cilvēki mēdz neizmantot visu potenciālu tikai dēļ nespējas saredzēt iespējas un variantus. Iedrošiniet bērnu meklēt alternatīvus ceļus, skatīties plašāk un meklēt risinājumus ikdienā.

Kā mācīt: Palūdziet bērnu izstāstīt situācijas, kas sagādā viņiem grūtības (kā piemēram, aizsniegt augstu esošu mantu vai izpildīt mājasdarbu atrāk). Tad izspēlējiet risinājumus prāta vētras formātā, kas varētu palīdzēt pārvarēt šos izaicinājumus. Uzdodiet jautājumus biežāk nekā sniedziet gatavas atbildes. Piem. Mēs nepaspēsim aizbraukt uz skolu pa šo ceļu - kā, tavuprāt vēl mēs varētu braukt? etc.

Tas palīdzēs koncentrēties uz pozitīvu risinājumu radīšanu, nevis pašu problēmu, kā arī nākotnē - radīt biznesa idejas. Kā zināms - lielākā daļa biznesu ir balstīta uz problēmu risināšanu.

 

3# Finanšu pratība

Mācīt bērnam par naudas vērtību nekad nav par agru, taču, lai neizaudzinātu mantkārīgu šopaholiķu, tas jādara gudri.

Kā mācīt:  Dodiet iespēju bērniem saprast naudas vērtību un iespējas, sākotnēji spēlējot spēles ar spēļu naudu, pēcāk – ļaujot nopelnīt pašiem savu - ar dažādiem darbiņiem, veidojot savus Skolēnu Mācību Uzņēmumus vai palīdzot Jūsu biznesā.

Nekautrējieties veikalā ļaut bērnam norēķināties un skaitīt, izvēlēties alternatīvas un plānot kopā, cik daudz ik nedēļu varat iztērēt.

*KIC līderības trenere Jana Strogonova organizē vērtīgas finanšu pratības nodarbības bērniem un jauniešiem.

 

4# Iedvesma būt radošiem un attīstīt mārketinga prasmes

Pastāstīt par sevi, savu produktu vai pārliecināt vecākus par kādas mantas vērtību jāspēj ikvienam. Jo pamatotāka argumentācija un attīstītāka spēja improvizēt, jo vieglak dzīvē būs pārdot savas idejas.

Kā mācīt: Motivējiet bērnus veidot dažādus mārketinga materiālus – plakātus, banerus, attēlus, avīzes, spēlējot veikalos vai veidojot prezentācijas, biznesa plānus un projektus skolā. Jautājiet, kam viņi paši pievērš uzmanību – nosaukumam, attēlam, aprakstiem un frāzēm, lai radītu citiem vēlmi uzzināt vairāk, pienākt klāt. Mūsdienu tehnoloģijas un vecais labais Paint ļauj izveidot vizītkarti, plakātu vai reklāmas attēlu ikvienam.

5# Ļaujiet kļūdīties

Kļūdīties, kļūdīties un vēlreiz kļūdīties. Iespēja meklēt jaunus risinājumus, mācīties no kļūdām, un darīt citādāk ir viena no uzņēmēju vērtīgākajām spējām. Bērniem iespēja kļūdīties un netapt par to vainotiem, ļauj kļūt pašpārliecinātākiem un izdzīvot tad, kad kļūdas ir pieļautas.

Kā mācīt: Kad bērns kļūdās, nesodiet un nekauniniet viņu, tā vietā diskutējiet par iemesliem, kas noveda pie kļūdas/nepareizas rīcības un kopā izplānojiet veidus, kā izvairīties no tā, ka tas notiek atkal. Meklējiet mācību katrā kļūda un iedvesmojiet bērnu nekad nepadoties, neapstādiniet centienus samīcīt mīklu vai nopļaut zāli, pat ja robi ir lielāki kā cerēts un vieglāk būtu izdarīt pašiem. Esiet pacietīgi, tas atmaksāsies.

6# Palīdziet komunicēt

Efektīva komunikācija ir jebkuru privāto un darba attiecību pamatā. Tehnoloģijas un sociālie mediji samazina mūsdienu jauniešu klātienes komunikāciju arvien vairāk. Kā šīs spējas attīstīt?

Kā mācīt: Rādiet piemēru – esiet pieklājīgi un cieņpilni – vienmēr sveicienieties un sazinieties ar citiem, pievēršot uzmanību. Kopīgi praktizējiet acu kontaktu, kad sarunājieties ar bērnu un citiem. Izmantojot telefonu, māciet bērnu runāt lēnam un saprotami, ierosiniet viņam pašam piezvanīt, kad nepieciešams uzzināt informāciju ģimenes braucienam vai skolai. Papildus māciet gramatiski pareizi komunicēt arī caur epastu un sociālajiem tīkliem, to iemācot un piekopjot jau no mazotnes, kļūdas zudīs automātiski.

 

7# Patstāvība rada pārliecību

Paļaušanās uz sevi kā sevis paša veiksmes radītāju ir viens no uzņēmēju domāšanas pamatprincipiem.

Kā mācīt: Nākamreiz, kad bērns lūgs naudu, lai nopirktu sev kāroto mantu, šī ir jūsu iespēja pajautāt viņam un kopā saplānot veidus, kā viņš vai jūs kopīgi varētu šo naudu radīt caur biznesa idejām. Tas iedvesmos radošai domāšanai un uzņēmēja prāta atraisīšanai.

 

8# Motivējiet kļūt par līderiem un vadītājiem

Uzņēmējdarbība liek bērnus domāt ārpus vispārpieņemtā rāmja(out of box) un uzņemties iniciatīvu.

Kā to attīstīt: Iedrošiniet būt līderim un iniciātoram, veidojot aktivitātes ģimenes pasākumiem vai draugiem – sporta klubiņu vai mācību uzņēmumu veidošanā. Iedrošiniet teikt tostus un uzrunas pasākumos, vai vadīt aktivitātes ģimenes dzimšanas dienās, pašiem bērniem izplānojot scenārijus.

 

9# Iemāciet pārdot

Ne visiem būtu jākļūst par pārdevējiem, taču šī ir prasme, kas noder ikvienā dzīves situācijā, jebkurā biznesā un nozarē  - no produktu un pakalpojumu pārdošanas līdz investoru piesaistei.

Kā mācīt: Iedrošiniet bērnu mācīties pārdot ar maziem projektiem: veco rotaļļietu pārdošanas, koncertiem vecākiem un nopietniem mācību uzņēmumiem skolā. Ļaujiet izplānot cenas, pārdot un analizēt, argumentēt un meklēt ieguvumus, filozofēt un stāstīt, ķert klientus un pārliecināt.

 

10# Māciet atdarīt un dalīties

Sociālā atbildība un labdarbība ir daļa no veiksmīgu uzņēmumu stratēģijām un ienes papildus labumu arī tēla veidošanā. No vienas puses tā ir daļa, par ko domā tad, kad paši ir kļuvuši veiksmīgi, taču jo agrāk šīs vērtības iemācās, jo vieglāk tās kļūst par praksi.

Kā mācīt: Kad kopīgi plānojat biznesa idejas vai pelnīšanas veidus izstāstiet, kāpēc un kādos veidos uzņēmumi ziedo un veido pasauli labāku, padomājiet, kam viņi varētu ar savu ideju palīdzēt. Pastāstiet par sociālā biznesa niansēm un to, kā sociālā atbildība var būt par pamatbiznesu un sekmēt uzņēmuma izaugsmi.

 

Kā motivēt pieaugušos? Motivācija un Motivēšana vadītājiem: Situāciju darbnīca jau 15. septembrī. UZZINĀT VAIRĀK

 * Iedvesma no www.inc.com /Duan Spires/