Intervija ar Kasparu Bindaru: Projektu vadība 21.gs. un 6 izcilo baušļi

Intervija ar Kasparu Bindaru -  KIC Biznesa treneri, projektu vadības ekspertu.

 

Vai veiksmīga projektu vadība ir biznesa pamatā? Vai tā var pārtrumpēt vai līdzināties biznesa vadībai?

Biznesu var un vajag vadīt, izmantojot projektu vadības metodes - strukturēta pieeja ar konkrētu un nepārprotami definētu mērķi, skaidriem atskaites punktiem un noteikumiem, kad mērķis ir sasniegts. Vadot biznesu tāpat kā projektu ir ļoti svarīgi nodrošināt caurspīdīgu informācijas apmaiņu par reālo situāciju un regulāri veikt risku pārvaldību, analizējot mainīgo biznesa vidi un attiecīgi reaģējot ar dinamiskām produktu vai pakalpojumu izmaiņām. Veiksmīga uzņēmuma pamatā ir spēcīga projektu vadības komanda un projektu portfeļa pārvaldība. 

 

Ko tu uzskati par izcilu projektu vadītāju? 6 projektu vadītāja baušļi:

  Izcilam projektu vadītājam ir jābūt prasīgam pret sevi un pret komandu, tajā pašā laikā viņš nedrīkst projektu vadības metodes padarīt par pašmērķi.

  Mūsdienu mainīgajā vidē projektu vadītājam ir jāmāk motivēt komandu, arī tad, ja strauju prasību izmaiņu rezultātā viss līdz šim izdarītais ir jāpārtaisa.

  Projektu vadītājam ir jāmāk orientēties uzņēmuma politiskajā vidē, tajā pašā laikā, neiesaistoties politiskajās spēlēs un nekļūstot par manipulāciju upuri.

  Projektu vadītājam ir jāmāk korekti ieteikt citu risinājumu, pamatojoties uz savu profesionālo viedokli, ja viņš redz, ka vadības lēmums var kaitēt projekta mērķu savlaicīgai sasniegšanai. ( Iesakām: Vadītāju prasmju treniņš - Atgriezeniskā saite)

  Projektu vadītājam ieteicams pārzināt cilvēka psiholoģijas aspektus, analizējot projektu komandas un projektu ieinteresētās personas (stakeholders) uzvedību - visam ir savs izskaidrojums.

  Projektu vadītājam ir jābūt atklātam un godīgam, taču informācija jāsniedz ļoti koncentrētā un precīzā veidā. 

 

Vai Latvijā projektu vadītāji, metodes un stili atšķiras no starptautiskās prakses?

Ir novērota tendence (jo īpaši valsts uzņēmumos) mēģināt slēpt reālās projekta problēmas, atrodot vainīgo, bieži vien nereducējot uz kaut kādiem ārējiem faktoriem. Ilgtermiņā tas noved pie nelietderīgi iztērēta budžeta, kavētiem termiņiem, resursu izdegšanas. 

 

Projektu vadība mūsdienās – millennium paaudze, digitalizācija un nepacietības laikmets. Kā tas ietekmē projektu vadību?

Millennium paaudze ir daudz zinošāka tehnoloģijās. Taisnība. Tas dod viņiem priekšrocības un it kā paātrina komunikāciju, it kā rada ļoti dinamiskas vides iespaidu.

Taču viņu vēlēšanās visu izdarīt pēc iespējas ātrāk bieži vien rada nevajadzīgu spriedzi projekta dalībniekiem, kuri nav pieraduši visu izdarīt divas reizes ātrāk. Jo īpaši to varam vērot sistēmu ieviešanas projektos, kad nepacietīgais projektu vadītājs ir spiests rēķināties ar individuālistu - flegmatiķi programmētāju. Dzīšana nepalīdz, darbs vienalga tiek izdarīts tik ātri, cik tas ir fiziski iespējams. Ne ātrāk un ne vēlāk. Bieži vien, saprotot savu kļūdu un redzot, ka attiecības ar programmētājiem ir sabojātas, projektu vadītājs cenšas iesaistīties programmētāju ikdienā un tas noved pie otras galējības - viņš kļūst par problēmas līdzdalībnieku, lasi - aizkavēšanas iemeslu.

( mierpilnai, nestaidzīgai projektu vadīšanai iesakām: Apzinātības treniņu cikls, Domšanas treniņu cikls)

Vai projektu vadības prasmes jāpilnveido tikai jaunajiem un nepieredzējušajiem?

Projektu vadības prasmes ir jāpilnveido un jāatsvaidzina arī pieredzējušiem vadītājiem. Mainās biznesa pasaule, mainās projektu vadības metodoloģija, ieviešot arvien dinamiskākus pārvaldes rīkus, kā arī maksimāli visa informācijas apstrāde notiek virtuālajā vidē. Līdz ar to sekmīgs projektu vadītājs noteikti jutīs organisku nepieciešamību atsvaidzināt savas zināšanas un prasmes. Bez teorētiskajiem un praktiskajiem kursiem, ļoti labi arī palīdz strādāšana kādā līdz šim nepierastā vidē, piemēram, vadot projektus ārpus Eiropas Savienības. 

*Intervijā aprakstītais viedoklis ir subjektīvs un balstīts uz eksperta personīgo pieredzi pēdējo 5 gadu laikā.

Piesaki dalību intensīvās 4 stundu projektu vadības darbnīcā ar Kasparu Bindaru tiem projektu vadītājiem, kas dara.

Kā tikt galā ar potenciālajiem riskiem, kā savienot biznesa mērķus ar projektu mērķiem, kā plānot, ieviest un komunicēt projektu laikā ar piemērotiem resursiem un efektīvi uzzini jau 25. maijā un 1. jūnijā.